drukuj

Grudziądz i okolice na starej karcie pocztowej

Kategorie: Tagi:
Grudziądz i okolice na starej karcie pocztowej

Cykl urokliwych albumów naszego pięknego miasta Grudziądza i okolic

Fot. Ryszard Bogdan Kucharczyk

Cykl urokliwych albumów starego Grudziądza

„Grudziądz i okolice na starej karcie pocztowej" to cykl urokliwych albumów prezentujących fragmenty ulic, wizerunki poszczególnych budowli oraz innych godnych uwagi gmachów –utrwalone na dawnych kartach pocztowych Grudziądza i okolic. Albumy posiadają olbrzymie znaczenie dokumentacyjne i ikonograficzne. Każdy tom zawiera ponad 100 pocztówek wydanych po 1890 roku.

Wszystkie tomy składają się z rozdziałów: litografia, widoki Wzgórza Zamkowego, centrum miasta, Al. 23-go Stycznia, widoki nad Wisłą. Oprócz pocztówek z miasta w albumie znajdziemy także kartki z okolic: Kłódki, Białochowa, Mokrego, Parsk, Zakurzewa, Mełna, Szynycha, Rywałdu, Lisnowa, Fletnowa i innych miejscowości.

Karty pocztowe przedstawiają urodę miasta dumnego ze swojego malowniczego położenia i pięknej architektury. Wszystkie kartki pocztowe przynoszą informację o Grudziądzu i okolicach. Uważnie je oglądając, uświadamiamy sobie szczęśliwie zachowany obraz miasta, niezmienność układu urbanistycznego i głównych obiektów architektury, elementy zabytkowego miejskiego krajobrazu, ulice, monumentalne gmachy, domy, które stawiały opór działaniu czasu oraz zmiany, jakie dały znać o sobie, szczególnie te, które powstały w wyniku działań wojennych.

Warto się przyjrzeć każdej karcie, by zobaczyć co przetrwało , a co ma dzisiaj kształt inny. Zgromadzone w albumach kartki pocztowe stanowią poważny źródłowy przyczynek do opracowania w przyszłości ikonografii miasta i okolic.

Albumy te nie ukazałyby się, gdyby nie kolekcjonerska pasja filokartystów. Zamiarem autora jest ich zbieractwa uwidocznić w albumach.

Cykl "Grudziądz i okolice na starej karcie pocztowej" można kupić m. in. w Informacji Turystycznej przy ul. Skłodowskiej.

Zdjęcia

  • Grudziądz i okolice na starej karcie pocztowej
Miłośnik sztuki dawnej, pasjonat historii Grudziądza.. Filokartysta. Wydawca i autor cyklu urokliwych albumów „ Grudziądz i okolice na więcej »
Ryszard Bogdan Kucharczyk
Autor:Ryszard Bogdan Kucharczyk

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze
Marek Stawski
Marek Stawski pon., 2010-11-29 15:47

Albumy

Ciekawy cykl pocztówek. Ciekawe też, kto je udostępnił.

Ryszard Bogdan Kucharczyk
Ryszard Bogdan ... pon., 2010-11-29 17:47

Albumy

@Marek Stawski:

Ze zbiorów między innymi członków Grudziądzkiego Towarzystwa Kolekcjonerów i Miłośników Sztuki Dawnej „ Pomorze”

Marek Stawski
Marek Stawski wt., 2010-11-30 16:42

Albumy

Bardzo fajna sprawa. Czy jest pan ich członkiem, czy jest po prostu nabywcą tychże albumów? (To tak z ciekawości). Podobnie robi Roman Czejarek, tyle, że nie sprzedaje swoich zbiorów na allegro i nie oskarża o plagiat człowieka, od którego coś kupił, również na allegro (patrz mapa z 1925 roku).