drukuj

Czas na życiową przemianę - rozpoczyna się Wielki Post. Dziś "popielec"

Wybieracie się w "popielec" do kościoła?

Wybieracie się w "popielec" do kościoła?

Fot. sxc.hu

W kościele katolickim obchodzi się dzisiaj Środę Popielcową, rozpoczynającą 40-dniowy okres Wielkiego Postu. Dla wiernych jest to czas przemian i postanowień życiowych.
"Prochem jesteś i w proch się obrócisz" - słowa wypowiadane przez kapłana sypiącego popiół na nasze głowy nabierają dziś wyjątkowego znaczenia. Stają się gestem, ukazującym zależność człowieka od Boga.

Ks. Marek Borzyszkowski reaktywuje duszpasterstwo akademickie 

Tradycja sypania popiołu na głowy wiernych wywodzi się z VIII wieku. W całym kościele katolickim zwyczaj ten przyjął się 4 stulecia później. Według tradycji popiół powinien pochodzić ze spalonych palm, poświęconych podczas ubiegłorocznej Niedzieli Palmowej.

Rozpoczyna się Wielki Post - pora na wyrzeczenia i postanowienia

Podczas Środy Popielcowej pełnoletnie osoby (w wieku 18 - 60 lat) powinny spożyć tylko trzy posiłki (potrawy bezmięsne). Dwa skromniejsze i jeden syty. Nie ma tego dnia specjalnego nakazu (wg Prawa Kanonicznego) uczestnictwa we mszy św. Mimo to, czynny udział w eucharystii popielcowej stał się już powszechną praktyką i przez wielu wiernych traktowany jest, jako swoisty obowiązek.

Rozpoczynający się dziś okres Wielkiego Postu staje się czasem wielu postanowień, przemian i wezwaniem do nawrócenia. Począwszy od Środy Popielcowej, aż do Wigilii Paschalnej w kościele nie używa się zwrotu "Alleluja". W Wielkim Poście odprawiana jest w każdy piątek "Droga Krzyżowa" oraz w każdą niedzielę nabożeństwo "Gorzkich Żalów".

Bez hucznych zabaw i imprez

W kościołach zaczyna obowiązywać fioletowy kolor szat liturgicznych. Rzadziej niż zwykle usłyszymy również dzwony i organy.

W tym czasie obowiązuje zakaz organizowania i brania udziału w różnych imprezach i hucznych zabawach. Ponadto, w Środę Popielcową i Wielki Piątek nałożony jest post ścisły. Okres Wielkiego Postu to także okazja do odbycia kilkudniowych rekolekcji, organizowanych zazwyczaj w szkołach i parafiach. 

 Wielkanoc tuż, tuż... a na forach wrze

Na różnych forach internetowych trwają gorące dyskusje na temat przestrzegania postu i zakazu uczestnictwa w hucznych zabawach. - Jem to co uważam za stosowne. Nikt nie będzie mi mówił co mogę, a czego nie mogę zjeść na śniadanie - pisze internautka @ewelcia. W odpowiedzi czytamy post użytkownika @Tomczyk - Od dziecka wpajano mi tradycje związane z Wielkim Postem. Dziś, ja podobnie uczę swoje dzieci. Jedno ma 8 lat, drugie 6 i już wiedzą co znaczy post.

Na portalach społecznościowych nie widać póki, co większych dyskusji na temat rozpoczynającego się Wielkiego Postu. Ciekawe, jak będzie z frekwencją w kościołach, ale to już sprawa na inną okazję i dyskusję.Zdjęcia

  • Wybieracie się w "popielec" do kościoła?
Interesuję się polityką, sportem, muzyką i kulturą w każdym wydaniu. Ponadto najnowsze nowinki technologiczne nie są mi obce. Masz pytania - więcej »
Łukasz Piekarski
Autor:Łukasz Piekarskigg: GG640002

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze
Łukasz Ernestowicz
Łukasz Ernestowicz śr., 2012-02-22 12:39

Czy zamierzacie przestrzegać postu?

Uczestniczycie w czasie Wielkiego Postu w drogach krzyżowych? Chodzicie do kościoła ze święconką?

Łukasz Piekarski
Łukasz Piekarski śr., 2012-02-22 12:49

Ja osobiście

mam pewien problem z całkowitym przestrzeganiem postu... No może poza Wielkim Piątkiem. U mnie w rodzinie to już tradycja, że tego dnia obchodzony jest ścisły post. Z "popielcem" jest już np. znacznie gorzej.

"Nie ma żadnego powodu, by nie stać się wielkim" Adres E-Mail - piekarski.lukasz@o2.pl